Mediacje rówieśnicze

W październiku i listopadzie uczniowie klas siódmych oraz ósmych po raz drugi brali udział w warsztatach dotyczących mediacji rówieśniczych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników KOPD w Poznaniu.
Młodzież dowiedziała się, że mediacja jest alternatywną metodą dla tradycyjnych sposobów rozstrzygania sporów i wprowadza kulturę dialogu oraz współodpowiedzialności za kształtowanie klimatu w szkole.
Ponadto eksperci wyjaśniali, iż podstawowymi zasadami mediacji są:

• Dobrowolność – do mediacji strony przystępują całkowicie dobrowolnie. Nikt nie może ich do tej decyzji przymusić.
  • Bezstronność mediatora – mediator nie staje po żadnej ze stron. Nie ocenia ani stron, ani ich zachowań. Nie wskazuje też winnego.
  • Neutralność – mediator nie podpowiada, niczego nie narzuca. Akceptuje wszystkie rozwiązania, które strony wypracują i postanowią podjąć decyzję o ich wprowadzeniu w życie.
  • Samodzielność w podejmowaniu decyzji – mediator nie podejmuje za strony konfliktu żadnych decyzji, a jedynie zachęca do przejęcia sprawy w swoje ręce.
  • Poufność – mediacja jest procesem całkowicie poufnym. Cały jej przebieg oraz treść rozmów nie zostają nikomu ujawnione.

Wielu uczniów miało możliwość wejścia w role mediatorów oraz stron konfliktu i wzięcia udziału w mediacji.

Już niedługo w Siódemce zostanie powołany szkolny punkt mediacyjny. O jego działalności poinformujemy wkrótce.

Agata Maćkowiak