Klimat to temat! Perspektywa kobiet – Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej w Siódemce –
realizacja projektu „Klimat to temat! Perspektywa kobiet”

Uczniowie naszej szkoły (z klas 5B, 6E i 8C) brali udział w projekcie realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Klimat to temat! Perspektywa kobiet”.
Celami projektu było przybliżenie społeczności uczniowskiej konsekwencji zmian klimatycznych na świecie i w naszym otoczeniu, jak również zagadnień związanych z edukacją globalną i Celami Zrównoważonego Rozwoju.

W ramach projektu uczestnicy podjęli szereg działań, których efekty można było zobaczyć, m.in. podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (18-24.11.2019r.). Ogłoszone zostały również dwa konkursy – plastyczny i literacki zatytułowane „Mój wymarzony świat za 30 lat”. Uczestnicy mieli za zadanie uwzględnić w pracach konkursowych zmiany klimatu.
Powstała wystawa poświęcona zmianom zachodzącym w środowisku naturalnym, a także szkodliwości plastiku. Uczniowie przygotowali także galerię zdjęć zwierząt, które cierpią z powodu zanieczyszczeń oraz rzeźbę żółwia wykonaną z butelek plastikowych i innych surowców wtórnych.

Starsi uczestnicy projektu przeprowadzili ankiety wśród mieszkańców Poznania na temat smogu i korzystania ze środków komunikacji w mieście oraz przygotowali krótki film opisujący działania grupy. Poza tym zbudowali tratwę z butelek plastikowych, by pokazać, że surowce, takie jak plastik, można powtórnie wykorzystać i stworzyć z nich coś przydatnego.

Ponadto wszyscy uczniowie zaangażowani w projekt przygotowali ulotki dla uczniów szkoły oraz brali udział w kampanii informacyjnej. Poprzez hasła ekologiczne starali się wpływać na innych i zachęcać ich do podjęcia wyzwań na rzecz klimatu, środowiska.

W czwartek, 21 listopada, w holu szkoły odbył się apel, podczas którego uczestnicy projektu przedstawili uczniom klas 5 i 6 swoje działania. Spotkanie to zakończył Pokaz Mody Ekologicznej.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania zrealizowane przez uczniów biorących udział w projekcie uwrażliwiły społeczność uczniowską na to niezwykle ważne zagadnienie, jakim są zachodzące zmiany klimatyczne.

Emilia Kusak-Jankowska, Lidia Cielewicz, Magdalena Warzybok