Klasa 1b z wizytą w zajezdni na Franowie

15 listopada uczniowie klasy 1b pojechali na wycieczkę do zajezdni na poznańskim Franowie. Zajezdnia ta jest największą i najnowocześniejszą zajezdnią tramwajową w Polsce. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że jest także jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zanim dotarliśmy do zajezdni przejechaliśmy przez całe miasto tramwajem i specjalnym tunelem na Franowie. Na miejscu pan kierownik wraz z panem motorniczym zaprosili nas do tramwaju, którym zwiedzaliśmy teren zajezdni. Dowiedzieliśmy się, że jest to obiekt w pełni zautomatyzowany. Zajezdnia zajmuje 17 ha, składa się z 15 torów postojowych, hali głównej, w której jest 11 torów do obsługi , z myjni przejazdowej oraz z toru prób technicznych. Na Franowie może „nocować” jednocześnie 100 tramwajów. Dużą atrakcją był dla nas wjazd na myjnię, gdzie specjalne, wielkie szczotki oraz duży strumień wody sprawił, że nasz tramwaj po wyjeździe z myjni lśnił czystością. W jednej z hal zaskoczyła nas informacja, że każdy tramwaj ma piasecznicę czyli urządzenie, którego zadaniem jest podawanie piasku pod koła napędowe, aby zapobiec poślizgowi, zwłaszcza podczas ruszania i przy hamowaniu. W zajezdni na Franowie działa nowoczesny system automatycznego sterowania , który steruje wjazdami i wyjazdami z zajezdni. Dużo emocji towarzyszyło nam także podczas pokonywania toru prób technicznych. Pan motorniczy pokonywał go z dużą prędkością, po czym gwałtownie zaczął hamować. Na koniec wycieczki każdy z nas otrzymał na pamiątkę kolorową pocztówkę i papierowy tramwaj do złożenia. Była to dla nas cenna lekcja na temat , jak funkcjonuje i działa komunikacja tramwajowa w mieście oraz jak wygląda praca ludzi obsługujących i pracujących w zajezdni.

Danuta Szymanowska