20 października – Dzień Krajobrazu

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), mając na uwadze artykuł 6A Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta nie jest przypadkowa – to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Krajobraz jest wycinkiem przestrzeni geograficznej, który wyróżniają cechy związane z ukształtowaniem terenu, budową geologiczną, nawodnieniem, klimatem, pokrywą glebową, szatą roślinną, światem zwierzęcym i przejawami działalności człowieka.
Podczas lekcji geografii uczniowie poznają różne krajobrazy – w klasach 5 te związane z tzw. strefami krajobrazowymi i charakterystyczne obszary w Polsce. W klasach 6 dzieci uczą się o zróżnicowaniu krajobrazowym Europy, w 7 bardziej szczegółowo zajmują się pasami rzeźby terenu w Polsce. Na zakończenie edukacji w szkole podstawowej uczniowie wędrują wyobraźnią po zróżnicowanych krajobrazach kontynentów.
Z okazji Dnia Krajobrazu uczennice z klasy 8b wykonały gazetkę tematyczną na parterze, na której przedstawiono krajobraz z nieco innego punktu widzenia niż na co dzień. Zaprezentowano zdjęcia lotnicze wysokiej rozdzielczości (z portalu www.mggpaero.com, które w praktyce umożliwiają geografom tworzenie map. Stanowią one element pośredniego źródła informacji geograficznej – GIS (global information system – systemy informacji geograficznej).
Artur Żyto
nauczyciel geografii

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu