Klasa 3c poznaje ważne wydarzenia z historii Polski

We wrześniu rozmawialiśmy o przeżyciach dzieci i dorosłych podczas II wojny światowej. Pani przeczytała nam książkę Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”, w której autorka opisuje swoje wojenne doświadczenia. Poznaliśmy również losy przyjaciela dzieci – pana Janusza Korczaka i jego podopiecznych z Domu Sierot. Z książki pt. „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” dowiedzieliśmy się, jakie zwyczaje wprowadził w swoim sierocińcu Stary Doktor. Bardzo zaciekawiła nas historia niedźwiadka Wojtka, który służył w Armii Andersa.

Pewnego wrześniowego dnia zamieniliśmy się w małych powstańców i wzięliśmy udział w grze zatytułowanej „Droga powstańca”. Musieliśmy przygotować opaski powstańcze i wybrać sobie pseudonimy. Później czekały na nas pierwsze rozkazy: rozszyfrowanie wiadomości zapisanej szyfrem GA DE RY PO LU KI, obliczenie racji żywnościowych dla oddziałów powstańczych, pokonanie barykady. Śledziliśmy losy małego listonosza – jednego z wielu Zawiszaków, którzy działali w Harcerskiej Poczcie Polowej. Słuchając opowieści o jego odwadze, każdy z nas złożył z papieru harcerską czapkę rogatywkę. Następnie opatrywaliśmy rannych powstańców. Doskonale wywiązaliśmy się ze wszystkich zadań.

Nasza klasa po raz kolejny przyłączyła się do kampanii BOHATERON – włącz historię! i własnoręcznie przygotowaliśmy kartki dla Powstańców Warszawskich. Was również zachęcamy do przyłączenia się do tej ważnej akcji.

Izabela Jarosz