Klasa 2 b z wizytą w Straży Pożarnej

Z wizytą w Straży Pożarnej
czyli
Tydzień Przedsiębiorczości w kl. II B

W czwartek 3 października pojechaliśmy do Straży Pożarnej przy ulicy Grunwaldzkiej. Mieliśmy jeden cel – poznać dobrze pracę strażaków, ludzi niebywale oddanych swojemu zawodowi, chętnych do pomocy i niezwykle odważnych. I nie pomyliliśmy się!

Przywitał nas pan Paweł, który oprowadził nas po jednostce, zaznajomił z charakterem bardzo ciekawej, ale i bardzo ciężkiej pracy ludzi, niosących pomoc każdemu: dużemu, małemu, a także zwierzętom, które wpadły w tarapaty. Mogliśmy z bliska zobaczyć, jak wyposażony jest każdy strażacki wóz.

Co nas zaskoczyło? Najbardziej chyba to, że sprzęt strażacki jest bardzo ciężki, a strażacy muszą mieć naprawdę wielką siłę, by w akcji nieść na sobie prawie 30 kg ciężary! Sprawdzaliśmy, do czego służą poszczególne narzędzia i urządzenia. Poznaliśmy sprzęty, ratujące ludzkie życie. Czy wiecie np., co to „huligan” i do czego służy? Bo my już tak! 🙂 A drabina strażacka ma aż 30 m długości! Udało nam się również usiąść w bardzo wysokim wozie strażackim. Było to całkiem przyjemne doświadczenie, choć zapach dymu z ubiegłonocnej interwencji gaśniczej gryzł nadal w oczy i nos.

Największą nieplanowaną niespodzianką była dla nas możliwość zaobserwowania strażaków w akcji, bo podczas naszej wizyty dwa wozy wyruszyły na sygnale, by uwolnić drogę zawaloną przewróconym drzewem, a także wywieźć poza miasto niebezpieczne gniazdo os. Jakże oni szybko i sprawnie są gotowi do działania!

Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Zachęcamy wszystkich do poznania bliżej pracy ludzi, niosących ratunek i nie baczących na swoją wygodę czy komfort. Kto wie, może ktoś z nas zostanie w przyszłości strażakiem? Uważamy, że to piękny zawód, warto się nad tym zastanowić!

W imieniu uczniów kl. II B
Beata Żyto