Spotkanie w klasie 2a

Wymiana doświadczeń i obserwacja wzajemnie zajęć jest cenna dla każdego nauczyciela, szczególnie, kiedy pracują oni podobnymi metodami, wdrażają te same elementy.

7 lutego br. klasa 2a gościła w murach naszej szkoły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Maszewie Dużym koło Płocka. Panie pracują z uczniami klas I-III i wprowadzają elementy planu daltońskiego.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od pokazania naszej szkoły. Klaudia, Nicole, Alessa oraz Marysia były przewodnikami i oprowadzały gości. Samodzielnie opowiadały, gdzie spędzają przerwy, mają lekcje, szatnie, gdzie i kogo mogą poprosić o pomoc. Następnie udaliśmy się na lekcje. Pokazaliśmy jak co tydzień uczniowie spędzają czas w bibliotece, jakie skupienie im towarzyszy, kiedy czytają, następnie pisali krótką recenzję książki, dokonywali oceny koleżeńskiej i zachęcali w formie ustnej do przeczytania danej książki. Kolejnym elementem była samodzielna praca z zaplanowanym zadaniem daltońskim oraz rozwiązywanie i sprawdzanie zadań matematycznych. Na koniec zaprezentowali sposób na podsumowanie działu o kosmosie. Wykonywali lapbooki z pomocą kolegi i koleżanki.

W wolnej chwili również udało się im namówić Panie do wspólnej gry w warcaby.
Paniom bardzo podobał się sposób w jaki uczniowie klasy 2 a pracują. Dostrzegły filary planu daltońskiego – ich samodzielność i odpowiedzialność oraz umiejętność współpracy. Została podjęta chęć współpracy pomiędzy nauczycielami oraz uczniami obu szkół.

Margareta Pierzchalska