Klasy 3a i 3b z wizytą w fabryce bombek

13 grudnia uczniowie z klasy 3a i 3b pojechali na wycieczkę do fabryki bombek Świętego Mikołaja w Gnieźnie. Każdy mógł na własne oczy zobaczyć jak wyglądają poszczególne etapy powstawania ozdób choinkowych.

Najpierw wszyscy zobaczyliśmy jak w dmuchalni z wąskiej szklanej rurki pod wpływem ciepła i wdmuchiwanego powietrza powstają szklane bańki różnej wielkości. Bombki mogą mieć różne inne kształty, np. dzwoneczków czy gwiazdorków. Potem bańki te są wypełniane substancją chemiczną, która pod wpływem wysokiej temperatury substancja przyjmuje srebrny kolor. Dowiedzieliśmy się, że jeśli dodany zostanie inny barwnik, to bombki mają kolor czerwony, złoty, niebieski. Kiedy już bombka ma odpowiednią barwę trafia do rąk pań, które pracują w dziale zwanym dekoratornią. Tu błyszczące lub matowe kule zamieniają się w prawdziwe dzieła sztuki. Na bombkach pojawiają się choinki, gwiazdki, śnieg, a także przepiękne koronki namalowane farbą i brokatem.

Kiedy tak podziwialiśmy te piękne ozdoby zamarzyło się nam, aby samemu wykonać podobne. Spełniło się nasze marzenie i wzięliśmy udział w warsztatach dekorowania bombek. Okazało się, że pośród nas było wielu utalentowanych plastycznie uczniów. Efekty naszej pracy widać na zdjęciach.

Wykonane przez siebie bombki ozdobią nasze domowe choinki. Pojawi się na nich także bombka z imieniem, którą każdy z nas na koniec wycieczki otrzymał. Szkoda tylko, że nie zobaczyliśmy Świętego Mikołaja, ale przynajmniej zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na mikołajowych saniach.

Danuta Szymanowska
Agata Borowska