Bohaterowie tamtych dni czyli Erazmy 2018/2019

Bohaterowie tamtych dni
czyli
Erazmy 2018/2019 w kolejnej odsłonie

Listopadowa nostalgia udzieliła się wszystkim uczniom klas I – III, realizującym kolejne Erazmowe zadania. Dlaczego? Bo w tym miesiącu wspominaliśmy bohaterów – tych wielkich, nazwanych i tych anonimowych, bezimiennych, którzy swoją postawą i gorącym sercem, które stawia miłość do Ojczyzny ponad wszystko, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości 100 lat temu.

Na początku listopada uczestniczyliśmy we wzruszającym spotkaniu z pieśnią patriotyczną. Zapaliliśmy świece pamięci i zadumaliśmy się nad naszą historią. Przebyliśmy niemal stuletnią podróż w czasie, by wspólnie zaśpiewać popularne i podnoszące na duchu żołnierskie piosenki z początku XX wieku. Chociaż każda klasa zaprezentowała inny utwór, to tak naprawdę śpiewaliśmy wszyscy z dumą wspominając dawnych bohaterów. I dziś wiemy, jak wiele im zawdzięczamy!

Pod koniec miesiąca braliśmy udział w bardzo ciekawych lekcjach bibliotecznych, które przygotowała i przeprowadziła pani Iza Jarosz. Dzięki jej zaangażowaniu poznaliśmy sylwetkę niezwykłej postaci: wspaniałej, odważnej kobiety – pani Ireny Sendlerowej. Wspominając jej dzieciństwo udało nam się zrozumieć, dlaczego ta skromna sanitariuszka uratowała ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci w okrutnym czasie II wojny światowej. Bo umiejętność mądrego pomagania wyniosła z rodzinnego domu i wiedziała, że każdy, kto tonie, potrzebuje koła ratunkowego. Tym ratującym życie sprzętem może być wsparcie, dobre słowo, ale i konkretna, nieraz drobna i niezauważalna działalność na rzecz drugiego człowieka. Serce pełne miłości nigdy nie patrzy na kolor skóry, narodowość, światopogląd, tylko kocha każdego tak samo mocno, a wrażliwość na ludzką krzywdę i biedę czyni je zdolnym do wielkich czynów. Pani Irena swoim życiem udowodniła, że wszystko jest możliwe, gdy myśli się z troską o drugim człowieku. Czego nauczyliśmy się od niej? Że dziś również są wokół nas potrzebujący i że on naszego otwarcia i empatii zależy, ile osób uda się pocieszyć, ilu osobom możemy odmienić życie albo zwyczajnie uczynić kolejny dzień lepszym. Jak to możemy zrobić? Przecież mamy tak niewiele lat… Możemy! Gdy ktoś głodny, podzielmy się kanapką, gdy ktoś smutny, wysłuchajmy, pocieszmy, gdy ktoś czegoś zapomni, użyczmy z tego, co mamy. A może macie jeszcze inne pomysły? Na pewno! Przecież jest nas tylu! A patrząc na świadectwo dawnych bohaterów możemy dziś przemienić świat !

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i poznania historii życia pani Sendlerowej – czeka na Was ciekawa wystawa i jeszcze ciekawsze książki o losie superbohaterki!

w imieniu uczniów klas I – III
Beata Żyto

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu