Wizyta Policjanta w Siódemce

Czy brał Pan udział w pościgu? Czy złapał Pan prawdziwego przestępcę? Czy Pana broń jest prawdziwa? Można dotknąć kajdanek? Te i inne pytania mieli okazję zadać czwartoklasiści z Siódemki st. sierż. Pawłowi Sompolińskiemu, podczas spotkania w czwartek, 4 października.

Pan Policjant z Wydziału Prewencji, oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, opowiedział uczniom także o zagrożeniach, których powinni być świadomi i których powinni unikać.

Najważniejszym obecnie zagrożeniem wydaje się wyjątkowo niebezpieczna gra internetowa „Momo Challenge”. Narażone są na nią przede wszystkim dzieci. Przypomina wyzwanie „Niebieski wieloryb”. „Momo Challenge” to forma gry, która rozprzestrzenia się dzięki mediom społecznościowym oraz komunikatorom zainstalowanym w telefonach komórkowych. Gra polega na zaakceptowaniu zaproszenia od „Momo”, makabrycznie wyglądającej lalki. Jeśli doda się ją do swoich kontaktów, Momo zacznie przesyłać straszne wiadomości. „Ofiara” zaczyna otrzymywać groźby oraz instrukcje przekonujące do wykonywania określonych zadań.

Poza grą Sierżant mówił o możliwych konsekwencjach bójek, używek, umieszczania nagranych filmów w sieci. Zwracał uwagę, jak ważne jest bezpieczne poruszanie się po Internecie. Prosił o zachowanie bezpieczeństwa na drogach i przejściach (słuchawki na uszach, wzrok utkwiony w telefonie). Na koniec doradził, do kogo się zwrócić w razie problemów.

Wioletta Pilarczyk