Projekt „Irlandia w szkole” i Festiwal Filmu Irlandzkiego

W październiku klasy dwujęzyczne uczestniczyły w kolejnej edycji warsztatów prowadzonych przez Fundację Kultury Irlandzkiej.

Klasy siódme uczestniczyły w zajęciach wprowadzających do projektu na temat państwa Irlandii Północnej i Południowej, dotyczących min. położenia geograficznego, podziału politycznego, języka urzędowego oraz symboli narodowych. Uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych zabytkach oraz atrakcjach turystycznych „zielonej wyspy”, muzyce irlandzkiej, tańcu oraz dyscyplinach sportowych.

Klasy ósme, skoncentrowały się na analizie poezji irlandzkiego poety, noblisty, Seamusa Heaney’a. Uczniowie słuchali wierszy Henaey’a po angielsku oraz po polsku i starali się ocenić ich przekład. W związku z tym, iż poezja poety odnosiła się do wielu wspomnień z codziennego życia, takich jak np. przekopywanie ogrodu czy wizyta u babci, uczniowie mieli za zadanie napisać kilka wersów własnej poezji na „Heaney’ową nutę„.

Wybrani uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli również w projekcji filmów krótkometrażowych „After 16”, organizowanych z okazji otwarcia Festiwalu Kultury Irlandzkiej. Filmy opowiadały historię Powstania Wielkanocnego z 1916 roku, w sposób: klasyczny, ironiczny, poprzez animację i wersję dokumentalną.

Wyzwaniem dla uczniów było zderzenie się z wybranymi aspektami historii Irlandii opowiadanej po angielsku, ale z irlandzkim akcentem, który znacznie różni się od standardowej wersji języka, którego uczymy się w szkole.

Autor: Magdalena Jastrzębska

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu