Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, zarówno starszym, jak i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Nie ma chyba lepszej okazji w roku, żeby głośną lekturą wprowadzić uczniów w magiczny świat książek: bajek, opowiadań i wierszy, historii wesołych i smutnych, pełnych przygód i pouczających. Dlatego w ostatni piątek września w naszej szkole działo się wiele ciekawego: czytali uczniowie, nauczyciele, wychowawcy świetlicy oraz panie bibliotekarki, bo dzięki czytanym tekstom mieli niepowtarzalną okazję propagować ideę czytania i rozpowszechniania książek.

Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia uczniów do biblioteki. Uczniowie młodsi poznali utwór „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”.Wszyscy słuchali w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść dziecięcej wyobraźni.
Dla uczniów starszych panie bibliotekarki wybrały przejmująco aktualną książkę pt. „Hebanowe serce”, której siła tkwi w tym, że nie pozwala ona czytelnikowi pozostać obojętnym.Historia Omenki – chłopca, którego rodzice sprzedali wszystko, co mieli i zaryzykowali życie, by zapewnić mu lepsze życie, pozwoliła nam spojrzeć z perspektywy dziecka na losy uchodźców i poruszyła nasze serca do głębi.

W tym dniu panie bibliotekarki miały również okazję do zaprezentowania nowości, które pojawiły się w bibliotece, a uczniowie mogli wypożyczyć wybrane pozycje.

Cieszymy się, że obchody Dnia Głośnego Czytania są obecne w kalendarium imprez szkolnych Siódemki. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tę ogólnopolską akcję.

Do „poczytania” za rok!

Anna Szewczyk i Izabela Jarosz

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu