Zielona szkoła drugoklasistów

Od 18 do 20 kwietnia uczniowie klasy 2a i 2b spędzali czas w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Chalinie. Pojechaliśmy tam, aby spędzać czas w otoczeniu wiosennej przyrody i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą naszego środowiska.

Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy ekspozycję Dworku w Chalinie, poznaliśmy jego historię, oglądaliśmy wyeksponowane okazy fauny i flory. Po zwiedzaniu wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną „Jary koło Chalina”. Podczas tej wycieczki dowiedzieliśmy się skąd wzięły się jeziora na Pojezierzu Sierakowskim, zgadywaliśmy, które drzewo ma większy obwód. Dużym zaskoczeniem była dla nas informacja, że niektóre drzewa, np. buki mają na korze „oczka”. Po południu frajdę sprawiło nam lepienie z gliny, a wieczorem wspólne ognisko.

Najwięcej zajęć mieliśmy jednak drugiego dnia. Z samego rana pojechaliśmy do sierakowskiego zamku. Zwiedzając go poznaliśmy trochę historii rodu Opalińskich, którzy byli właścicielami większości wielkopolskich ziem, obejrzeliśmy eksponaty zamkowe. Następnie udaliśmy się do Stadniny Ogierów. Podziwialiśmy piękne dorosłe konie, ale najwięcej radości sprawił nam kontakt ze źrebakami, które mogliśmy karmić zerwaną trawą. Dowiedzieliśmy się, jak należy bezpiecznie obchodzić się z końmi, zaobserwowaliśmy też jak jaskółki lepiły gniazda. Trudno było nam opuścić to miejsce, jednak musieliśmy udać się w dalszą podróż. Tym razem do Muzeum Ginących Zawodów w Mniszkach. W muzeum poznaliśmy przedmioty używane dawniej na wsi oraz zawody, których już teraz nikt albo prawie nikt nie wykonuje. Na koniec pobytu poznaliśmy warsztat wikliniarza i samodzielnie wykonaliśmy wiklinowe wózki.

Po powrocie do Chalina i po smacznym obiedzie nasza uwaga skupiła się na kosmosie i planetach. Obejrzeliśmy prezentację i przygotowaliśmy się do wieczornego oglądania księżyca i planet. Kiedy zapadł zmrok udaliśmy się do planetarium, które znajduje się na terenie ośrodka i zobaczyliśmy duży teleskop. Wcześniej oglądaliśmy przez mniejszy teleskop planetę Wenus i księżyc. O 22.00 z zapartym tchem spoglądaliśmy w teleskop, aby zobaczyć „ z bliska” piękny tego wieczoru księżyc. Były to niezapomniane wrażenia.

Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w Ośrodku. Uczestniczyliśmy w zajęciach na temat tropów zwierząt oraz życia pszczół. Nasza wiedza na ten temat bardzo się poszerzyła. Dużo czasu spędzaliśmy także na placu zabaw i na boisku, a że pogoda dopisała to i humory mieliśmy wspaniałe. Wyjazd był bardzo udany i jeszcze długo będziemy go wspominać.

Danuta Szymanowska
Agata Borowska