Dąb Pamięci – kwiecień miesiącem pamięci narodowej

W ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń- ocalić od zapomnienia”, w kwietniu 2010 roku odbyła się w naszej Szkole po raz pierwszy uroczystość posadzenia „Dębu pamięci” dla uhonorowania porucznika Józefa Motyla, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku.

Jak co roku tak i teraz ponownie przypomnieliśmy jego sylwetkę i uczciliśmy pamięć ofiar terroru stalinowskiego podczas uroczystego apelu.
Niech słowa pani Beaty Żyto, krewnej por. Józefa Motyla, przypominają nam, dlaczego warto pamiętać.

„Dziś Józef Motyl ma szczęście wydostać się z kręgu wielu anonimowych ofiar. Zasadziliśmy dla niego i za niego drzewo – Dąb Pamięci, żeby pamięć o nim przetrwała i nie pozwoliła zapomnieć o tych, którzy stali się niewinnymi ofiarami wojny.
Proszę Was, żebyście gdy będziecie przechodzić obok tego Dębu pamiętali, że nie jest to kolejne, bezimienne drzewo, ale że upamiętnia człowieka, który za wolną Polskę oddał swe młode życie.
Bądźcie dumni, że jesteście Polakami. To wielki zaszczyt.
Zapamiętajcie tę chwilę, bo na naszych oczach zmienia się bieg historii.”

Monika Kasprowicz