Pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka

Miło nam poinformować, że 19 marca w bibliotece naszej szkoły po raz pierwszy odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka dla uczniów klas 4-7.

Pan Józef Ratajczak przez całe swoje twórcze życie był związany z Poznaniem, między innymi z Grunwaldem – tu mieszkał i pracował. Spotkaliśmy się tego dnia, aby uczcić pamięć jednego z najważniejszych poetów w powojennej historii miasta Poznania.

Do rywalizacji o tytuł najlepszego recytatora zgłosiły się cztery szkoły z Poznania. Gościliśmy recytatorów z: SP 55, SP 57, SP 65 i SP 78. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 5b – Jakub Czelej.

Finaliści przygotowali recytację różnych wierszy Józefa Ratajczaka. Wysłuchaliśmy następujących utworów: Pierwszy spacer po mieście, Miauczący kotek, Obiad z gadem, Hipopotam się waży!, Co warto wiedzieć, gdy o wilku mowa,  oraz Marzenia na wiosnę.

Atmosfera konkursu była bardzo podniosła, a na początku dało się odczuć lekką tremę wszystkich uczestników.

W jury konkursu zasiadły panie:

• Dobrochna Ratajczakowa – żona poety, profesorka Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Elżbieta Krygowska–Butlewska – znana ilustratorka i wydawczyni książek dla dzieci, przyjaciółka Siódemki,
  • pani Wiesława Hoffman – nauczycielka języka polskiego, a także bibliotekarka, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole,
  • a także Emilia Berus – przedstawicielka gości przybyłych na konkurs.
Oto laureaci finału Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka:

I miejsce – Matylda Juskowiak – Szkoła Podstawowa nr 55

II miejsce – Urszula Łach – Szkoła Podstawowa nr 65 i Jakub Czelej – Szkoła Podstawowa nr 7

III miejsce – Zuzanna Skorupa – Szkoła Podstawowa nr 57

Jury konkursu przyznało także wyróżnienia, które otrzymali:

Łucja Kozakiewicz – Szkoła Podstawowa nr 57

Tymon Wawrzynek – Szkoła Podstawowa nr 78

Wszyscy laureaci i wyróżnieni recytatorzy otrzymali nagrody książkowe z wierszami Józefa Ratajczaka, pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pani Krygowska – Butlewska obdarowała piękną książką Józefa Ratajczaka Cześć, Tato! wszystkich nauczycieli i rodziców, którzy tego dnia towarzyszyli recytatorom.

Nasze spotkanie uświetniła swoim występem Dominika Połeć, uczennica klasy 7c, która zaśpiewała piosenkę Boba Dylana pt. Odpowie ci wiatr.

Wszystkim laureatom i uczestnikom pierwszej edycji konkursu serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

Marzena Kurek