9. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

  • Organizator: IPN
  • Adresat: uczniowie klas siódmych
  • Cele: stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej
  • Czas: zgłoszenia do 5 marca
  • Koordynator szkolny: Monika Kasprowicz

Opis: Zapraszamy do udziału w 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.
Konkurs adresowany jest do uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodą w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny.
Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały zarówno do książek jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu udawało im się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje od ich najbliższych.
Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki.