Szkolna Stacja Meteo „Siódemki”

   23 marca obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Tego dnia pani wicedyrektor Wiesława Ciuksza symbolicznie przecięła wstęgę i otworzyła Szkolną Stację Meteo „Siódemki”.

W październiku ubiegłego roku nasza szkoła została wyróżniona w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Z tego tytułu otrzymaliśmy środki finansowe, które Pani Dyrektor Anetta Dropińska-Pawlicka przeznaczyła na zakup stacji meteorologicznej.

Uroczystość otwarcia Szkolnej Stacji Meteo „Siódemki” podzielona została na dwa etapy.

W pierwszym udział wzięli uczniowie klas 1-3. Podczas spotkania, prowadzonego przez panią wicedyrektor Magdalenę Łagodzińską, dowiedzieli się, czym jest meteorologia, ćwicząc przy okazji wymowę tego trudnego słowa. Odpowiedzieli też na kilka pytań związanych ze zjawiskami atmosferycznymi, z którymi spotykamy się co dnia.

Drugi etap uroczystości należał do klas 4-6. Starsi uczniowie otrzymali bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu pomiarów, jakie dokonywać będzie nasza Szkolna Stacja Meteo. Stacja została zainstalowana na maszcie, znajdującym się na małym boisku. Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, który pozwala na perfekcyjny, automatyczny pomiar składników pogody. Urządzenie mierzy: temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru oraz ilość opadów. Wszystkie pomiary są przekazywane drogą radiową i wyświetlane na konsoli umieszczonej w sali nr 11.

Wybrani uczniowie, pełniący codzienne dyżury, będą wpisywać aktualne dane pogodowe w specjalny formularz, dzięki czemu każdy będzie je mógł na bieżąco śledzić na stronie internetowej Siódemki.

Na podstawie tych pomiarów łatwiej i ciekawiej będziemy mogli zgłębiać tajniki meteorologii na lekcjach przyrody i w przyszłości na geografii. Będziemy te wyniki analizować, wykonywać wykresy i być może dojdziemy do jakichś ciekawych wniosków.

Poniżej zdjęcia z uroczystości otwarcia stacji oraz jej dane techniczne.

Katarzyna Brzezińska
nauczyciel przyrody

Opis i parametry techniczne stacji:

Nazwa: Davis Vantage Pro 2
Przeznaczenie: rolnictwo, sadownictwo, edukacja, badania naukowe
Sposób gromadzenia danych: bezprzewodowa transmisja danych (maksymalny zasięg transmisji wynosi 300 m)
Sposób przedstawiania danych: monitor ze wskazaniami wartości minimalnych, maksymalnych (i/lub sumy lub wartości średnich średnich) dla niemal wszystkich zmiennych meteorologicznych z doby, ostatnich 24 dni, miesięcy lub roku.

Charakterystyka pomiaru i prezentacji:

  • wskaźnik w formacie 24 h
  • data
  • wskazanie wschodów i zachodów słońca
  • ustawiane zmienne meteorologiczne
  • wskazuje i oblicza tendencje ciśnienia atmosferycznego
  • wskazuje częstotliwość opadów dzień/miesiąc/rok
  • prezentuje 5 symboli pogody po zestawieniu wszystkich danych
  • prezentuje min./maks. wartości dla dnia/miesiąca/roku
  • posiada 70 programowanych alarmów pogodowych i 4 alarmy specjalne
  • posiada możliwość prezentacji maks. 100 grafik na wyświetlaczu (bez komputera)
  • w dokupionej opcji umożliwia wskazanie przy pomocy oprogramowania Weather Link: przewidywanie pogody słonecznej, deszczowej i burzowej i prezentacje tych wyników w Internecie „na żywo” – może dzięki hojności sponsorów i Państwa, w przyszłości uda się rozszerzyć działanie naszej stacji także o tę funkcję.
publikacja: 23.03.2017

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu