Goście o rekolekcjach

Podsumowanie rekolekcji wielkopostnych 2017

W dniach 20, 21 i 22 marca w naszej szkole odbywały się rekolekcje. Tematem tegorocznych rozważań była „Religia w sztuce„. Przez trzy dni uczniowie brali udział w wielu warsztatach powiązanych z tematami kolejnych dni: „Religia w muzyce„, „Religia w plastyce” oraz „Religia w literaturze„. Uczniowie mieli także możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy od zaproszonych gości podczas wykładów i prelekcji.

Rekolekcje minęły, a echo tych spotkań rozbrzmiewa nadal.

Napłynęły do nas podziękowania od znamienitych Gości. Pomyślałam, żeby podzielić się nimi z naszą społecznością, ponieważ są wspaniałą nagrodą za poniesiony trud w tworzeniu rekolekcji.


Serdecznie dziękuję za umożliwienie mi przeprowadzenia prelekcji na temat: Święta Góra Athos – Ogród Bogarodzicy.
Jak spostrzegłem, wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli SP7.
Pytania, które zostały zadane po jego zakończeniu, świadczą o wysokim poziomie nauczania.
Dla takiego audytorium na pewno warto powrócić do SP7!

dr Rafał Dymczyk
Pracownia Humanistycznych Studiów Interdyscyplinarnych WFPiK
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


Bardzo dziękuję za zaproszenie. Dla mnie to również było cenne i ważne spotkanie. Pozdrawiam i w razie jakiejś potrzeby chętnie podzielę się sobą.

Sławomir Bajew
Spiker Polskiego Radia, lektor filmowy


Spotkanie z najmłodszymi wychowankami Szkoły, w ramach rekolekcji, okazało się pretekstem do sformułowania kilku budujących mnie spostrzeżeń:
 – radośni, przyjaźni i ufni uczniowie, 
– wspaniała kadra – otwarta na każdą potrzebę edukacyjną, co jest zauważalne niemal od razu oraz zaangażowanie, pozytywna energia i entuzjazm. Brawo!
Życzę całej szkolnej społeczności, która wzbudziła moje ogromne uznanie, by trwała przy tych wartościach! 

Magdalena Bagazińska
Miłośniczka literatury i zdrowego stylu życia


I garść wypowiedzi naszych uczniów:

1 dzień: Przyszła pani, która grała na skrzypcach, zgadywaliśmy utwory. Pani nam też puściła Kyrie eleison śpiewane przez Jana Pawła II.
2 dzień: Przyszła siostra zakonna i tłumaczyła nam jak się pisze ikony…
3 dzień: W kościele była Msza św. Potem pan nam tłumaczył, co to jest symbol. Było super!!!  

Antonina Marcinowska, kl. III b


Moim zdaniem najciekawszy był pan profesor, który opowiadał o wyspie Athos. Na drugim miejscu… nie mogę się zdecydować, czy warsztaty plastyczne, czy występ p. Darii skrzypaczki. Oba były bardzo ciekawe. Za rekolekcje daję 10/10 pkt.

Adam Woźniak, kl. V c


Grałam na bębnach. Byłam w kościele. Słuchałam grania na skrzypcach. Robiłam place plastyczne. Byłam na Mszy św. Słuchałam siostry zakonnej. Dowiedziałam się co to jest symbol. Najbardziej podobało mi się jak pani grała na skrzypcach.

Emilka Kocełak, kl. III b


W poniedziałek podobały mi się prezentacje muzyczne. We wtorek najbardziej spodobał mi się pan radiowiec. A we środę spotkanie z panem profesorem. Lubiłem też chodzić do kościoła. Bardzo mi się podobało, szkoda, że tak krótko.

Patryk Jarczyński, kl. V a


I wypowiedzi anonimowe:

Podobały mi się szkolne rekolekcje. Najfajniejsze było to, jak pani grała na skrzypcach, a najciekawsze to, ze poznaliśmy różne krzyże.

Najfajniejsze w rekolekcjach było to, że spotykaliśmy się razem na holu i że śpiewaliśmy piosenki. Chciałbym, żeby rekolekcje były częściej.

Najfajniejsze w rekolekcjach było to, do czego one prowadzą. Najbardziej zapamiętałam księdza Piotra i prezentacje o krzyżach, chciałabym, żeby rekolekcje trwały cały tydzień.

Ciekawe było to, że ksiądz w kościele śpiewał, tańczył i skakał, jak normalny człowiek. Podobała mi się też prezentacja o muzyce pierwszego dnia i to, że w czasie rekolekcji wszystko jest inaczej.

Najbardziej podobało mi się, jak pani grała na skrzypcach oraz kiedy siostra opowiadała o obrazach. Nie podobało mi się, że rekolekcje trwały tylko trzy dni.

Dla mnie rekolekcje były krótkim czasem odpoczynku, odskocznią od szarej codzienności. Najbardziej podobał mi się wykład prof. Rafała Dymczyka o świętej górze Athos.

Najlepsi są goście, bo możemy słuchać i odpocząć od lekcji. Nauczyłem się oddychać w czasie stresu od pana radiowca. I to już jest coś.


Podziękowania.

W tym miejscu czas na podziękowania dla naszych gości, za chęć przybycia i podzielenia się swoimi doświadczeniami z uczniami „Siódemki”, nauczycielom za pomoc w sprawnym zorganizowaniu rekolekcji oraz uczniom, za chęć uczestnictwa i zaangażowanie jakie okazali podczas rekolekcji.

Bez tego wszystkiego, rekolekcje nie miałyby tak udanego przebiegu.


Wszystkie zdjęcia z rekolekcji są do obejrzenia pod tym linkiem.

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, który wypadł we wtorek, zorganizowaliśmy „Wiosenną pikietę”.


Dziękuję.

Jolanta Podgórna

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu

Pomniejsz / powiększ czcionkę
Zmień kontrast