Bezpiecznie na rowerze

Dnia 30 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z panem Zdzisławem Smardzem adresowane dla uczniów naszej szkoły z klas 4, 5 i 6.

Organizując zajęcia edukacyjne zwracamy uwagę uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

Uczniowie dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrany kask, ubiór i prawidłowo wyposażony rower oraz na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu.

Dobrze jest zaopatrzyć się w podstawowy zestaw czyniący jazdę bezpieczną i przyjemniejszą:

  • kask bezpieczeństwa
  • dzwonek ostrzegający pieszych i kierowców innych pojazdów
  • przednie i tylne światła, dobry czerwony reflektor tylny do jazdy wieczorem
  • strój odblaskowy
  • przybory naprawcze m.in. pompka rowerowa
  • strój przeciwdeszczowy
  • plecak lub torba rowerowa na drobne przybory

Każdy rowerzysta poruszający się po drogach powinien posiadać kartę rowerową. Można ją zdobyć już po ukończeniu 10 lat.
Trzeba pamiętać o tym, że jazda rowerowa powinna odbywać się po odpowiednio przygotowanych ścieżkach rowerowych lub około 50 do 80 cm od krawędzi jezdni. Jest to wskazane, aby mieć niezbędną rezerwę do wykonania koniecznego manewru, ominięcia kamienia czy nierówności. Pamiętając jednak, że nigdy nie robimy tego w kierunku osi jezdni, lecz zawsze w kierunku krawędzi.
Drugą niezwykle ważną umiejętnością rowerzysty podczas jazdy jest oglądanie się. Dobrze jest poćwiczyć tę umiejętność. Najlepiej trenować na jakimś zamkniętym terenie, w parku, lesie lub w pustej uliczce.
Warunki drogowe, w jakich niejednokrotnie poruszamy się po drogach nie sprzyjają bezpiecznej jeździe. Szczególnie deszcz i mgła. Warto ubierać się kontrastowo oraz zaopatrzyć się w różnego rodzaju odblaski.
Pamiętajmy o tym aby nie słuchać muzyki przez słuchawki podczas jazdy, a odbierając telefon komórkowy zatrzymać się na poboczu w bezpiecznym miejscu.
Myślę, że informacje przekazane w tak doskonały i obrazowy sposób przez naszego zaproszonego gościa zaprocentują, a nasi uczniowie bogatsi o pewne wiadomości
i doświadczenia poradzą sobie w każdej sytuacji na drodze i w terenie. Z jazdy na rowerze będą czerpali same przyjemności.

Pnie Zdzisławie dziękujemy!!!!

Ze sportowym pozdrowieniem,
Grażyna Szmyt

opublikowano: 10.04.2017

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu