Grunt to dobre zachowanie…

   W listopadzie rozpoczęliśmy zmagania i zdrową rywalizację o tegoroczną statuetkę Złotego Erazma. Mamy w tym roku sporo czasu, ale i zadań niemało. Na początek pochyliliśmy się nad Kodeksem Dobrego Zachowania. Czy rzeczywiście znamy go wszyscy? A jeśli tak, czy stosujemy w codziennej szkolnej rzeczywistości? Musieliśmy przyjrzeć się jeszcze raz uważniej naszemu postępowaniu, przypomnieć kodeksy klasowe, znaleźć nasze mocne strony, ale i przyznać się do niedociągnięć i ruszyć zapałem do poprawy niektórych obszarów!

Najpierw zmierzyliśmy się z zasadami savoir vivre, sprawdzając przy okazji w praktyce, czy umiemy się zachować odpowiednio do sytuacji. I tu spisaliśmy się na medal, bo wszystkie klasy godnie i z należytą powagą uczestniczyły w corocznych obchodach Święta Niepodległości. Strój galowy, wzorowa postawa i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni nie stanowiło dla nas żadnego problemu. Zdaliśmy pierwszy test celująco.

Pomocne okazało się także nasze pierwsze zadanie: każda klasa po wylosowaniu hasła z Kodeksu stworzyła symboliczny „znak drogowy”, a wytwory naszej pracy zostały wywieszone na I piętrze. Już nikt nie powinien mówić, że czegoś nie wie, bo kolorowe plansze doskonale przypominają o właściwym postępowaniu! I tak na drzwiach i tablicach pojawił się m.in. kosz na śmieci z informacją, co należy robić z odpadami, zegar, uczący punktualności, znaki nakazu chodzenia w parach, czy pomagania sobie wzajemnie, a także zakazy, dotyczące dyskryminacji czy braku tolerancji. Profesjonalne jury oceniło terminowość dostarczenia pracy, zgodność z tematem i czytelność oraz estetykę, a potem przydzieliło stosowne punkty.

Coraz częściej pamiętamy o zwrotach grzecznościowych i kulturalnym zachowaniu na co dzień! Oby tak dalej! Gdyby ktoś czasem zapomniał, warto wrócić do naszych znaków, by odświeżyć pamięć! A jak one wyglądają? Zobaczcie sami, a wszystko stanie się jeszcze bardziej jasne 🙂

W imieniu uczniów klas I-III
Beata Żyto

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu

Pomniejsz / powiększ czcionkę
Zmień kontrast