Klasa IId i IIh na „Szlaku ginących zawodów”

Klasa II d i II h na „Szlaku ginących zawodów”
czyli
czego dowiedzieliśmy się na wycieczce do Mniszek.

W słoneczny piątek dokładnie w Dzień Mamy 26 maja uczniowie z klasy II d i II h wybrali się na ciekawą wycieczkę do Mniszek koło Międzychodu. Prowadziła ona szlakiem ginących zawodów, dzięki czemu mogliśmy poznać i doświadczyć pracy w nietypowych profesji.
Nie tylko zwiedziliśmy stary folwark, pełen niezwykle ciekawych starych sprzętów, narzędzi czy maszyn, ale mogliśmy sami wczuć się w role coraz unikalnych dziś zawodów. Poznaliśmy ciężką i głośną pracę kowala w jego kuźni, a naszej Pani Przewodnik nawet udało nam się podkuć Matyldę. Potem mogliśmy doświadczyć pracy stolarza i samodzielnie heblować drewno. Niełatwą sztuką okazało się ręczne pranie na tarce, a także prasowanie oraz maglowanie przy pomocy niezbyt wygodnego sprzętu. Zaskoczyło nas np. że stare żelazko ma bardzo ciężką „duszę” czyli żelazny wkład. Dowiedzieliśmy się, czym zajmował się bednarz i dlaczego deski do wykonania beczek nie są proste. Utrwaliliśmy niedawno zdobytą wiedzę na temat zawodu pszczelarza i hierarchii w pszczelim roju, a nasz koleżanka Patrycja doskonale odebrała rolę fachowca-pszczelarza. Zaskoczyło nas, że kiedyś szewc nie naprawiał, ale szył buty na miarę. Przenieśliśmy się w czasie, odbywając krótką lekcję historii w pomieszczeniach „kolonialki” czyli dawnego sklepu, gdzie poznaliśmy zasadę działania wagi dzisiętnej, a także wiejskiej kuchni.
Niespodziankę stanowiły dla nas warsztaty z wikliniarstwa i garncarstwa. Mogliśmy własnoręcznie wykonać pamiątki z pobytu w Mniszkach: przepiękny, wypleciony z wikliny wóz drabiniasty – prezent dla mam z okazji ich święta oraz gliniane garnuszki. Obydwie umiejętności przypadły nam go gustu, a niektórzy wręcz postanowili w przyszłości zostać wikliniarzami.
Po pracowitym spędzeniu czasu spotkaliśmy się przy ognisku i w ramach obiadu zjedliśmy gorące, pieczone kiełbaski.
Pełni wrażeń, szczęśliwi, choć zmęczeni, wróciliśmy do domu późnym, piątkowym popołudniem.

Beata Żyto
wychowawczyni kl. II h

Opublikowano 26.05.2017

 

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu