Klasa 3E na Wydziale Prawa i Administracji UAM

   14 grudnia 2016 odwiedziliśmy Wydział Prawa i Administracji UAM.
W pięknym nowoczesnym budynku Collegium Iuridicum Novum przy Alei Niepodległości czekał na nas Pan dr Michał Urbańczyk, który był naszym opiekunem i przewodnikiem po uczelni.
Najpierw udaliśmy się do najnowocześniejszej sali multimedialnej w Poznaniu.
Tam zajęliśmy miejsca przeznaczone dla studentów i obejrzeliśmy na wielkim ekranie trzy filmiki. Obejrzane obrazy wywołały ciekawą dyskusję. Następnie mogliśmy podchodzić do centralnego miejsca na sali przeznaczonego dla wykładowcy i czytaliśmy przez mikrofony fragmenty wierszy Jana Brzechwy.
Wrażenia były niesamowite!
Później przeszliśmy do sali rozpraw. Przed wejściem na salę każdy dostał kartkę ze swoją rolą i zajął wyznaczone miejsce.
Sędziego, prokuratora i obrońców ubrano w togi.
Rozpoczęła się rozprawa. Oskarżone były ptaki, które wyjadały nasiona i owoce z pól, sadów i ogrodów oraz zanieczyszczały parkujące samochody. Oskarżyciele podchodzili do specjalnego miejsca i wypowiadali ( odczytywali) swoje skargi. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wcielały się w swoje role i wypowiadały swoje argumenty.
Świetnie spisali się obrońcy, którzy obronili ptaki. Po zakończonej rozprawie był czas na wyrażanie swoich emocji i opinii. Było wiele interesujących dyskusji.
Nad całością scenariusza rozprawy czuwał pan dr Michał Urbańczyk i pani Agata Szadeberg mama Piotra. Pan Michał Urbańczyk doskonale komunikował się z dziećmi i wspaniałe wprowadzał ich w każdy temat.
Całym tym wydarzeniem dzieci były zachwycone. Przez chwilę poczuły się studentami wydziału prawa.
Po zakończonej wizycie przy Alei Niepodległości przeszliśmy do budynków UAM Collegium Minus. Zabytkowy, neorenesansowy gmach jest zlokalizowany w obrębie placu Mickiewicza. Obejrzeliśmy budynki z zewnątrz a następnie podziwialiśmy stare wnętrza. Hol i korytarze ozdobione licznymi obrazami, tablicami i popiersiami ludzi zasłużonych dla Uniwersytetu i kultury narodowej, takich jak m.in. Fryderyk Chopin, Heliodor Święcicki czy Edward Taylor. Wszystko nas bardzo zainteresowało i nam się podobało.
Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Krystyna Grodzka

publikacja: 7 I 2017

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu