A w naszej bibliotece… poprzednie lata

Rok szkolny 2015/2016

Wystawy:

„Mam pociąg do literatury” – Podróże do literatury jest oknem na świat,  jest doświadczeniem, które uczy dzieci poznawać literaturę, podróżować bez celu i błądzić w czasie podróży.

„Moje prawa- ważna sprawa”.  books1

„Książki naszych marzeń”.

„Z książką mi po drodze”.

„Wakacyjny zawrót głowy”.

Spotkania autorskie z:

Anną Czerwińska Rydel, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce biograficznej, społecznej i muzycznej.

Moniką Madajek, autorką książki „Zeszyt z Aniołami i Wakacje Kajtka”.

Joanną Papuzińską, podczas tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego „Zimowe Peozjobranie”.

Joanną Krzyżanek – „Czy można nauczyć sie to co dobre, ważne i poprawne” – warsztaty literackie i plastyczne.

Warsztaty plastyczne z Elżbietą Krygowską Butlewską:

„Przygody jeża spod Zgierza”,  „Koty i kocięta”, „Milale”.

books3


Rok szkolny 2014/2015

 „Moja pierwsza przygoda z książką”

działania popularyzujące czytelnictwo wśród klas I pt.” Dlaczego warto czytać książki”

Wystawa „Pisarz serca i uśmiechu”

Wspominamy 130 rocznicę urodzin autora „Awantury o Basię”. „Koziołka Matołka”, „Szatana z VII klasy” – Kornela Makuszyńskiego.

„Lista przebojów książkowych”- wystawa.

„Kraina uważności”

spotkanie z Joanna Papuzińską oraz ilustratorką książek Elżbietą Krygowską-Butlewską.

„ŚWIAT JEST PIĘKNY”

spotkanie z M. Kochanem – autorem książki „Martinika i Biała Wyspa”.

„Bajki poczytajki”

spotkanie z autorem książki „Chorowitek”-  Agnieszką Kalugą.

„Niesamowity świat wyobraźni”

wystawa prac malarskich A Kucharskiej- Cybuch.

„Wędrowały dwa wielbłądy”

wystawa poświecona ilustracjom najnowszej książki Elżbiety Krygowskiej- Butlewskiej.

„Inni zbierali, ja siałam, w sianiu się zakocham”

wystawa z okazji 10 rocznicy śmierci  E. Waśniowskiej.

„Czy to prawda, że poeta lubi deszcz”

Cykl wydarzeń poświęconych poetce – warsztaty plastyczne z ilustratorką Elżbietą Krygowska Butlewską.

books3


 Rok szkolny 2013/2014

Wystawy:

  • „Kto ty jesteś” – wystawa zorganizowana na podstawie książki Joanny Olech „Kto ty jesteś”
  • „Wanda Chotomska ubogaca życie dziecka”
  • „Origami, moje hobby” – wystawa dotycząca pasji ucznia klasy IV, Kuby Fornala.

 Spotkania autorskie z twórcami książek:

  • Spotkanie z autorką książki „Leśni bracia” – Weroniką Kurosz i aktorem Andrzejem Niemytem.
  • Spotkanie i warsztaty z autorką książki „Tekla” – Krystyną Śmigielską.
  • Spotkanie z redaktorem, podróżnikiem i autorem książek „Afryka Kazika”, „Dziadek Niedźwiadek” – Łukaszem Wierzbickim.
  • Spotkanie z ilustratorem i wydawcą książek dla dzieci Elżbietą Krygowską–Butlewską – warsztaty z dziećmi „Jak robi się książki obrazowe”.
  • Spotkanie i warsztaty z autorką książek „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” – Joanną Krzyżanek.

Kontynuacja akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Lubimy czytać”


Rok szkolny 2012/2013

Wystawy:

  • „Korczak i jego dzieło” – dekalog J. Korczaka na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”
  • „Tuwimowe cuda i dziwy” – wystawa z okazji 60 rocznicy śmierci Juliana Tuwima.

Spotkania autorskie z twórcami książek:

  • Spotkanie z ilustratorką Elżbietą Krygowską-Butlewska – warsztaty przeprowadzone z uczniami klas drugich „Czy plama wypalona żelazkiem na obrusie może być kłopotem”.
  • Warsztaty z tłumaczem literatury szwedzkiej – Katarzyną Skalską „Uczucia – Co to takiego” – rozmowy o uczuciach i emocjach z uczniami klas IV.
  • Spotkanie ze szwedzkimi autorami książek dla dzieci „ Tajemnice Lassego i Mai”, Martinem Widmarkiem i Heleną Willis uczniowie klas II.
  • Spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską i Elżbietą Krygowską-Butlewską, na podstawie książki „Rozwesołki” – uczniowie klas I.
  • Spotkanie z autorką książki „Ptasia Jaga” Zofią Beszczyńską – uczniowie klas II.

Kontynuacja akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Czytanie to radość”

books2


Rok szkolny 2011/2012

Wystawy:

  • „Mam natchnienie na jedzenie” – o inspirującej roli literackich książek kucharskich dla dzieci i młodzieży. Na wystawie zostały zaprezentowane książki kucharskie związane ze znanymi postaciami literackimi.
  • „Dziadek i babcia absolutnie niezbędni” – wystawa przedstawiała wizerunki babć i dziadków w literaturze dla dzieci, relacje między wnukami a dziadkami.
  • „Boże Narodzenie w literaturze”
  • „Przyłapani na czytaniu” – w jakich miejscach – przypadkowych, ulubionych, nietypowych nauczyciele Siódemki czytają książki.

Pozostałe akcje

 

„Tabu w sztuce dla dzieci” spotkanie w CK Zamek.

Tabu to gorący temat w wielu krajach europejskich. Uczniowie naszej szkoły z klasy 3e mieli szczęści uczestniczyć w projekcie europejskim „Tabu w sztuce dla dzieci”. W Zamku dzieci spotkały się ze szwedzkim autorem książek dla dzieci Ulfem Starkiem, brały udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez autorów, ilustratorów i ekspertów w dziedzinach związanych z wychowaniem oraz uczestniczyli w otwarciu wystawy książek i ilustracji „Tabu w literaturze”.

Spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w spotkaniu i warsztatach literackich z wybitną pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką takich książek jak „Florka…”, „Kamienica”, „Królewna”, „Siedmiu wspaniałych”. Pani Roksana podejmuje w swych książkach tematy bliskie każdemu dziecku. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, jak wygląda praca pisarza, co go inspiruje… Był też czas na pytania i autografy.

Boże Narodzenie u Cecylki Knedelek.

Na grudniowym spotkaniu z pisarką panią Joasią Krzyżanek uczestniczyli wszyscy uczniowie klas drugich. Podczas spotkanie ciekawi czytelnicy poznali twórczość Joanny Krzyżanek dowiedzieli się o specyfice zawodu pisarza. W piękny, ciekawy i dowcipny sposób pani Joasia przedstawiła swoją najnowszą książkę „Boże Narodzenie w Cecylkowie”. Dzieci brały udział w zabawach i warsztatach zaproponowanych przez autorkę takich książek jak „Książka kucharska Cecylki Knedelek”, „Prawa małych i dużych”, „Dobre maniery”… . Doskonale znały i pamiętały treść jej książek. Po spotkaniu uczniowie zaprezentowali swoje prace plastyczne (choinki) w klasach. Chętni mogli kupić książkę z ciekawą dedykacją i autografem.

„ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

– ta i inne wypowiedzi Janusza Korczaka stanowiły ramy wystawy przygotowanej przez bibliotekę i prezentowanej w holu szkoły. Wystawa ta była jednym z elementów międzyprzedmiotowego projektu realizowanego w Dniu Edukacji Narodowej poświęconego wybitnemu pedagogowi, wychowawcy, lekarzowi, przyjacielowi i obrońcy praw dzieci. Prezentowano na niej książki Janusza Korczaka, wspomnienia o Nim różnych autorów, wiersze Emilii Waśniowskiej poświęcone Staremu Doktorowi oraz jego wypowiedzi skierowane do dorosłych, a dotyczące dzieci: ich praw, przeżyć, potrzeb. Wystawa wzbudziła zainteresowanie nauczycieli, rodziców i uczniów oraz zachęciła do przeczytania książek J. Korczaka.

Jubileusz „ Pinokia”

„ Pinokio” C. Collodiego to książka znana kilku pokoleniom: dziadkom, rodzicom i dzieciom. Opowieść o drewnianym pajacyku bawi i uczy polskich czytelników już od 100 lat . Z okazji tego jubileuszu poznańskie wydawnictwo „ Media Rodzina” opublikowało nowe wydanie „ Pinokia” z pięknymi ilustracjami Roberto Innocentego. Dzięki uprzejmości wydawnictwa biblioteka zaprezentowała w holu szkoły wystawę tych pięknych ilustracji. Uczniowie, oglądając je , przypomnieli sobie historię niesfornego pajacyka i mogli uczestniczyć w konkursie dotyczącym znajomości jego przygód.

Emilkowy piosennik

W kwietniu 2011 wspominaliśmy wieloletnią nauczycielkę – polonistkę, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 34, a także poetkę, Emilię Waśniowską.
Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę, na której zaprezentowaliśmy książki oraz fotografie poetki, jej przyjaciół i ulubionych miejsc, a także pamiątki po niej, między innymi wyobrażenia sów w różnych postaciach.
Wystawa towarzyszyła także finałowi Konkursu Recytatorskiego Wierszy Emilii Waśniowskiej, który odbył się 18 kwietnia. W jury konkursu uczestniczyły przyjaciółki Pani Emilii: ilustratorka jej książek, Elżbieta Krygowska – Butlewska oraz Jolanta Piasecka. Zaproszone panie nie kryły wzruszenia słuchając pięknych recytacji uczniów kl. V i VI.

Spotkanie z „księżniczkami”

28 lutego 2011 w bibliotece szkolnej odbyła się premiera książki pod tytułem „Narodziny księżniczki”. To książka dla dziewczynek, dziewcząt i dorosłych kobiet o poszukiwaniu księżniczek w sobie… Podczas spotkania z księżniczkami dzieci klas pierwszych miały okazję porozmawiać z tłumaczką książki „Narodziny Księżniczki”, panią Martą Bręgiel-Benedyk, która wcieliła się w rolę dziewięciu księżniczek z dalekich krajów i obdarowała dzieci niebiańskimi darami.

Warsztaty plastyczne klasy II e w Księgarni Poznańskiej wycieczka

„Kocie, mądry monarcho, tajemniczy, skryty…” to zwierzątko było naszym przewodnim tematem warsztatów plastycznych, które odbyły się w Księgarni Poznańskiej pod przewodnictwem znanej ilustratorki Pani Elżbiety Krygowskiej- Butlewskiej. Przeżyliśmy niesamowitą przygodę tworząc koty, kotki, kocięta z różnorodnych materiałów. Każdy z nich otrzymał imię oraz znalazł swoje miejsce na wystawie w księgarni i naszej szkole.

„Świat jest piękny” – spotkanie z pisarką Joanną Krzyżanek

27 października 2010 gościliśmy w naszej szkole panią Joannę Krzyżanek, miłośniczkę liter i gałgankowych lalek. J. Krzyżanek pisze bajki, opowieści i wiersze dla dzieci. Prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne oraz kulinarne. Jest autorką takich książek jak „Prawa małych i dużych”, „Dobre maniery”, „Książka kucharska Cecylki Knedelek”, „Księga ortografii”, „Księga gramatyki” i wiele innych. Na spotkanie z panią J. Krzyżanek zostały zaproszone wszystkie dzieci klas trzecich z wychowawcami. Pisarka opowiedziała młodym czytelnikom jak tworzy swoje książki, skąd bierze pomysły. Dzieci wysłuchały niezwykłej opowieści o Lamelii Szczęśliwej, o Cecylce Knedelek i Gąsce Walerce. Następnie w strojach kucharskich wyczarowały w swoich salach coś maleńkiego i słodkiego do schrupania. Wśród smakołyków znalazły się Kocie Ciastka i owocowo-chrupkowe szaszłyki, które pod koniec warsztatów ze smakiem zjadły. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od autorki akt mianowania na kuchareczki i kuchcików, pamiątkowe kartki z Lamelią Szczęśliwą; mogły kupić książki z autografem autorki na stoisku przygotowanym przez panie z księgarni „Między Słowami”. Spotkaniu jak zwykle towarzyszyła wystawa poświęcona autorce.

29 września 2010 to Dzień Głośnego Czytania

Tego dnia w naszej szkolnej bibliotece gościliśmy pana Wojciecha Widłaka, autora książek o Panu Kuleczce. Pisarz spotkał się z dziećmi z klas II, zaprezentował swoją nową książkę pt. „Wesoły Ryjek” i odpowiedział na ich liczne pytania dotyczące powstawania książek, swoich ulubionych utworów i bohaterów literackich w dzieciństwie i obecnie, przyjaźni z Wesołym Ryjkiem i Panem Kuleczką , planach na przyszłość. Wizycie pisarza towarzyszyła wystawa dotycząca jego twórczości .Wiele dzieci skorzystało z możliwości uzyskania indywidualnego wpisu autora w jego książkach , które mogły zakupić podczas kiermaszu zorganizowanego przez księgarnię „Między Słowami”. Spotkanie umilił dzieciom aktor, Piotr Witoń, który wcielił się w postać Wesołego Ryjka. Wszystkie dzieci z klas drugich na spotkanie z autorem przybyły „ubrane” w muszki, które własnoręcznie przygotowały na zajęciach plastycznych. Muszki brały udział w konkursie plastycznym „Najładniejsza muszka dla Wojciecha Widłaka”. Zwycięzcom wręczono nagrody, które ufundowało wydawnictwo Media Rodzina. Były to Kalendarze Kuleczkowe oraz kartki okolicznościowe z Kaczką Katastrofą.

Spotkanie z pisarką Joanną Papuzińską w Księgarni Poznańskiej

Dnia 21 września 2010 uczniowie klasy 2b,oraz dzieci ze świetlicy wzięły udział w spotkaniu z autorką książek J.Papuzińska oraz ilustratorka E. Krygowską-Budlewską pod tytułem ” Kapelusze”. Dzieci miały okazję poznać najnowsze wiersze o grzybach J. Papuzińskiej oraz „pobawić się w słowa”. Każdy miał okazję otrzymać indywidualny wpis do książki.

Poranek z FRANKLINEM w „Siódemce”

W środę, 16 września 2010 gościliśmy w naszej szkolnej bibliotece bohatera znanych książeczek dla dzieci, FRANKLINA. Dzieci z klas pierwszych spotkały się z nim i wysłuchały opowiadania o jego pierwszym dniu w szkole. Śmiechu i radości było co niemiara!

Śladami Kazimierza Nowaka

18 czerwca 2010 gościliśmy pana Łukasza Wierzbickiego – autora książki „ Dziadek Nedźwiadek” oraz podróżnik. Uczniom klas IV-VI opowiedział o samotnej podróży Kazimierza Nowaka do Afryki.

„ Zakamarki” w Siódemce

19 kwietnia 2010 gościliśmy w naszej szkole wydawnictwo „Zakamarki”, które wydaje lubiane przez dzieci książki szwedzkich autorów. Tego dnia odbyły się:

  • Warsztaty detektywistyczne dla dzieci młodszych na podstawie książki „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
  • Spotkanie z tłumaczem i wydawcą szwedzkiej literatury dziecięcej panią Katarzyną Skalską
  • Kiermasz książek na którym można było kupić książki dla dzieci wydawane przez „Zakamarki” m.in. lubiane serie o tajemnicach rozwiązywanych przez biuro detektywistyczne Lassego i Mai, o Mamie Mu, o Piaskowym Wilku, książki obrazkowe A.Lindgren i inne.

Wystawa ilustracji

W marcu 2010 w holu szkoły można podziwiać ilustracje Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej do książek J. Papuzińskiej, E. Waśniowskiej i L. Bardijewskiej.

Rysujemy z mistrzem

Dnia 3 marca 2010 uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych z ilustratorką książek dla dzieci, panią Elżbietą Krygowską – Butlewską.
Dowiedzieli się , jak powstaje ilustracja w książce, a następnie podczas zajęć „ ożywiali” litery, przekształcali je w różne postaci, zwierzęta, przedmioty. Z ożywionych liter i z „ rozwesołków” powstała galeria prac dzieci w holu szkoły.

Wystawa

„Szukamy przyjaciół przyjaciół w książkach Marii Konopnickiej”

Konkurs czytelniczy:

„Czy znasz życie i twórczość Marii Konopnickiej”

Konkurs plastyczny:

„Tworzymy galerię Plastusiową i Kajtkową”

Finalistom konkursów zawsze wręczane są nagrody. Podczas trwających wystaw dzieci z sąsiednich przedszkoli odwiedzają wystawę i biorą udział w głośnym czytaniu.

Wystawa

„Psy i koty w literaturze”

Konkurs plastyczny:

„Do serca przytul psa, weź na kolana kota”

Wystawy:

„Boże Narodzenie w prozie i poezji dla dzieci”

„Erazm z Rotterdamu Patronem naszej szkoły”

„Holandia ojczyzną naszego Patrona”

Konkurs czytelniczy

„My to wiemy, my to umiemy” – konkurs wiedzy o Patronie i Holandii

Wystawa i konkurs czytelniczy

„Słowa Joanny Papuzińskiej są jak zabawki”

„Dzień dobry drzewa”

Wystawa: „Pasja niejedno ma imię”

Piotruś Pan – chłopiec który nie chciał dorosnąć

Podczas trwających wystaw uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych twórcy oraz biorą udział w głośnym czytaniu opowiadań , wierszy, baśni. Prace plastyczne dzieci stanowią zawsze fragment wystawy.


Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu