A w naszej bibliotece…

Rok szkolny 2016/2017

A w naszej bibliotece…


Sukces pierwszoklasistów w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

5 czerwca odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Wiersze Emilii Waśniowskiej” objętego patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Uczestniczyło w nim 65 uczniów szkół podstawowych z Poznania i powiatu poznańskiego. Wielki sukces odnieśli w nim nasi uczniowie z klas pierwszych.

W kategorii klas I – III czołowe miejsca zajęli:

  • I miejsce  Wojtek Jagielski z kl. b 
  • II miejsce  Natalia Markowska  z kl. I a

Czytaj więcej…


Konkurs Recytatorski – Wiersze Emilii Waśniowskiej

24 kwietnia odbył się szkolny etap X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Wiersze Emilii Waśniowskiej”. Uczestniczyło w nim 30 uczniów klas I-VI, którzy zaprezentowali różnorodne wiersze Poetki.
Do etapu finałowego zakwalifikowali się:
Natalia Markowska z kl. I a
Wojtek Jagielski z kl. I b
Maciej Kucharzyk z kl. V c

Czytaj więcej…


Z książką za pan brat

   W marcu odwiedziliśmy XVI Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców , które były doskonałą okazją do spotkania z książkami, ich autorami i ilustratorami.

XVI POZNAŃSKIE SPOTKANIA TARGOWE odbywały się w dniach 24-26 marca 2017 roku, na terenie MTP, pawilon 7.

Czytaj więcej…


Książki są ważne dla dzieci z „Siódemki”

Od jesieni kilkudziesięcioro uczniów klas II – III oraz IV -VI uczestniczyło w szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”, którego celem jest tworzenie mody na rodzinne czytanie książek.
Każdy z uczestników przeczytał w ciągu 3 miesięcy 10 książek i potwierdził ich znajomość rozwiązując stosowne testy.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:
z kl. I -III:
Miłka Miszkowicz – 2b
Ola Janas – 3c
Adrian Fengler – 2d

z kl. IV – VI:
Maciej Kucharzyk – 5c
Emilka Derpińska – 5d
Damian Sójka 6d

 


 XVII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1-3

   14 marca w bibliotece naszej szkoły po raz siedemnasty odbył się finał międzyszkolnego konkursu recytatorskiego dla klas 1-3. W tym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 6 szkół z dzielnicy Grunwald. Podczas konkursu zaprezentowali się najlepsi recytatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 74, nr 80, nr 88, nr 90, nr 4 i nr 7.
Recytatorzy przygotowali interpretacje wierszy Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow, Jana Brzechwy i Józefa Ratajczaka.

zobacz więcej…


Spotkanie z poezją Józefa Ratajczaka

 

      6 marca 2017 r. odbył się – organizowany po raz pierwszy w naszej szkole – Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Ratajczaka.
Józef Ratajczak – mieszkaniec naszego Grunwaldu – był pracownikiem naukowym UAM, dziennikarzem, prozaikiem, poetą . Napisał wiele pięknych wierszy dla młodszych i starszych dzieci, więc postanowiliśmy je poznać i zaprezentować.
Wielkim wyróżnieniem dla uczestników konkursu było spotkanie z Panią Dobrochną Ratajczakową, żoną zmarłego kilkanaście lat temu poety, która zaszczyciła „Siódemkę” swą obecnością.

   Konkursowi towarzyszyła wystawa informująca o życiu i twórczosci poety,zaprezentowano jego liczne książki oraz przepiękne ilustracje B. Truchanowskiej do książki „Ziarenka maku”.


Rajskie ilustracje

    W marcu zapraszamy na wystawę ilustracji książkowych Katarzyny Bajerowicz, poznańskiej malarki i fotografki.
Przepiękne ilustracje można oglądać w holu szkoły.
Wystawa jest prezentem dla wszystkich dzieci i dorosłych, którzy zachowali w sobie dziecięcą wrażliwość i zdolność do zachwytu. Ilustracje zaprezentowane na wystawie uczą dzieci wyczucia smaku, rozwijają wyobraźnię, dają radość i pogłębiają przyjemność obcowania z książką.


Kolejna premiera: „Tajemnica więzienia”

Premiera książki „Tajemnica więzienia” stała się pretekstem do przygotowania w bibliotece wystawy przypominającej twórczość Martina Widmarka, wybitnego szwedzkiego pisarza oraz wielkiego przyjaciela dzieci, którego książki budzą uznanie i zachwyt czytelników różnych pokoleń.
Na wystawie zaprezentowano wszystkie tomy serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, która od 2008 r. cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych uczniów „Siódemki”.

Dla nieco starszych miłośników kryminału zaprezentowano na wystawie serię „Dawid i Larisa”.
Uczniowie klas IV wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przed przedstawiciela „Zakamarków”, wydawnictwa, które wydaje książki M. Widmarka


Klub Miłośników Książki z wizytą w Bibliotece Uniwersyteckiej

   8 grudnia, w  ramach Klubu Miłośników Książek, grupa uczniów
wybrała się do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu do Czytelni 2016-12-08-10_48-7komiksów. Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu o sztuce komiksu. Dowiedzieli się, iż Biblioteka dysponuje zbiorem 10 tys. tytułów komiksów. Poznali najważniejszych twórców i wydawców komiksów z różnych krajów. Mieli możliwość oglądania i czytania wszystkich zebranych tam tomów.

Czytaj więcej…


Konkurs Recytatorski poezji Lecha Konopińskiego – etap międzyszkolny

Dnia 7.12.2016 r. odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski „Zimowe Poezjobranie” w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze p. Lecha Konopińskiego w swoich ciekawych interpretacjach. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Maria Polak z kl. 6e oraz Marta Kwaśniewska z kl. 4c. Oby takich spotkań z poezją było więcej!

2016-12-07-10_36-1

Joanna Ziółkowska


Konkurs Recytatorski poezji Lecha Konopińskiego

   Dnia 17.11.2016 r. w szkolnej bibliotece SP nr 7 odbył się konkurs recytatorski poezji pana Lecha Konopińskiego.

2016-11-17-11_14-10

   Uczestnicy z klas 4-6 zaprezentowali się znakomicie. Najlepszych recytatorów jury nagrodziło dyplomami oraz książkami.

Dwoje najlepszych będzie reprezentować naszą szkołę w etapie międzyszkolnym.

Czytaj więcej…


Tworzymy exlibrisy

Warsztaty plastyczne prowadzone przez panią

E. Krygowską–Butlewską

   8 listopada 2016r. z członkami Klubu Miłośników Książek i Koła Plastycznego spotkała się pani Elżbieta Krygowska–Butlewska, ilustratorka i wydawca książek dla dzieci.

2016-11-08-14_50-2
Zajęcia poświęcone były exlibrisom. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest exlibris i do czego służy, poznali techniki jego tworzenia oraz obejrzeli wspaniałe kolekcje exlibrisów p. Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej, p. Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej oraz p. Marzeny Kurek.
Następnie na zajęciach warsztatowych zaprojektowali i wykonali własne exlibrisy.

Zobacz zdjęcia z zajęć.

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (Wikipedia).


Chłopiec ze skrzypcami

   W muzyce siła” – takimi słowami z Wieniawski 2016pewnością można opisać życie i twórczość wielkiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora, Henryka Wieniawskiego. To właśnie za jego sprawą w październiku cały muzyczny świat przyglądał się temu, co działo się w Poznaniu.

W stolicy Wielkopolski po raz piętnasty odbył się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, który jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie.

Czytaj więcej…


„Siódemka czyta Sienkiewicza”

Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza, wybitnego pisarza, który został laureatem Nagrody Nobla w 1905 roku.sienkiewicz_1

Chcąc przedstawić uczniom tego pisarza  i jego twórczość, 29 września 2016 roku w Dniu Głośnego Czytania,  rozpoczęliśmy cykl zajęć w klasach VI poświęconych wspólnemu czytaniu utworów Henryka Sienkiewicza. Klasa VIb czytała nowelę „Latarnik”, pozostałe klasy wybrały fragmenty powieści „Krzyżacy”.

Zobacz więcej…


„Niezapomniane książki”

Nasze wakacyjne przygody z książką – konkurs plastyczny dla uczniów klas V.

10-10-2016-14_58_27-nr-16Konkurs był pretekstem do stworzenia okładki książki, którą przeczytali w czasie wakacji. Uczniowie na lekcjach plastyki wykonali okładki z tytułami książek, które mogą zachęcić innych do ich przeczytania. Przy tej okazji w holu szkoły powstała galeria prac uczniów klas V.

Zadaniem dzieci było ukazanie zamiłowania do czytania książek.

Zobacz fotogalerię z wynikami pracy uczniów.


„Stworki mieszkające w książkach i inni dziwni mieszkańcy książek”

Warsztaty literacko plastyczne prowadzone przez Elżbietę Krygowską Butlewską – przyjaciela szkoły.

We wrześniu z uczniami klas II spotkała się Elżbieta Krygowska Butlewska – ilustratorka i wydawca książek dla dzieci.

Zobacz więcej…


„Szkoła Lamelii Szczęśliwej”

Spotkania literackie warsztaty z pisarką Joanną Krzyżanek

Stare Knedelkowo to program edukacyjny dla dzieci i dorosłych.

Stare Knedelkowo, to miasteczko, w którym mali i duzi wspólnie poszukują i odkrywają.

W starym Knedelkowie dzieci chodzą do Szkoły Lamelii Szczęśliwej.

Zobacz więcej…


Wcześniejsze lata 

books1

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu