Zakopanie „Kapsuły czasu” w Siódemce

14 czerwca 2018 roku był dniem szczególnym dla naszej szkoły. W tym dniu najmłodsi uczniowie wzięli udział w zakopaniu „Kapsuły czasu”. Wydarzenie to było jednym z punktów Sentymentalnej Podróży po Osiedlu Kopernika odbywającej się w ramach Malta Festival Poznań 2018.

Kiedy dowiedzieliśmy się, że spotkał nas zaszczyt przygotowania kapsuły z przesłaniem dla potomnych przeprowadziliśmy z dziećmi w klasach 1-3 pogadanki na temat, co warto byłoby umieścić w kapsule, co jest znakiem naszych czasów. Propozycje uczniów były bardzo różne, począwszy od komputerów, tabletów, telefonów komórkowych, aż po zeszyty szkolne, monety, gazety, ulubione przytulanki. Niektóre z propozycji były bardzo zaskakujące.

Po zweryfikowaniu wszystkich pomysłów zdecydowaliśmy, że w kapsule zamkniemy, między innymi numer „Głosu Wielkopolskiego” z datą 14 czerwca, monety, przybory do pisania ( długopisy, ołówki, kredki), zdjęcia oraz list od uczniów, w którym w kilku zdaniach napisaliśmy o tym, co jest dla nas ważne, co jest znakiem naszych czasów. Szczelnie zamkniętą kapsułę umieściliśmy w przygotowanym wcześniej miejscu na terenie boiska naszej szkoły, po czym została zasypana i oznaczona tablicą. Jaką frajdę sprawiło uczniom zakopanie kapsuły widać na zdjęciach.
Mamy nadzieję, że za 50 lat, a może więcej, ktoś ją odkopie, a to, co się w niej znajduje, choć w małym stopniu będzie dla potomnych odzwierciedleniem tego, czym żyli ludzie początku XXI wieku.

Danuta Szymanowska