Wycieczka 2b na Ostrów Tumski

W piątek, 25 maja pojechaliśmy w miejsce skąd wszystko się zaczęło. To właśnie tu, na Ostrowie Tumskim można znaleźć ślady początków naszego miasta i naszego państwa.

Pan Jarek, nasz przewodnik opowiedział nam jak wyglądał pierwszy gród, który zapoczątkował nasze miasto, skąd wzięła się nazwa Ostrów Tumski i co ona oznacza. Poznaliśmy legendy związane z tym miejscem oraz utrwaliliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Dowiedzieliśmy się kim był biskup Jordan i że 1050 lat temu w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich.

Zwiedziliśmy także Katedrę poznańską. Zeszliśmy do podziemi, gdzie każdy z nas z dużym zainteresowaniem obejrzał film o losach katedry na przestrzeni wieków. Ciekawość naszą wzbudziły pozostałości murów katedry, które tam się znajdują, a które pochodzą prawdopodobnie z czasów pierwszego władcy Polski – księcia Mieszka I.

W samej katedrze szczególnie podobała nam się złota kaplica poświęcona pierwszym władcom Polski – księciu Mieszko I i Bolesławowi Chrobremu. Oglądaliśmy także ołtarz z wizerunkiem świętego Marcina, a także płaskorzeźbę przedstawiającą króla Polski – Przemysła II. Po wyjściu z katedry udaliśmy się na spacer po Ostrowie Tumskim i przeszliśmy nad rzekę Cybinę.

Pogoda była piękna, humory dopisały co widać na zdjęciach.

Danuta Szymanowska