Joulu Suomessa czyli Boże Narodzenie po fińsku w klasie III h

W czwartek 7 grudnia odwiedziła naszą klasę Pinja Ojanen z Finlandii, by opowiedzieć nam o swoim kraju – Finlandii i o fińskich zwyczajach świątecznych. Finowie dekorują domy, ubierają choinkę i przygotowują specjalne dania na Boże Narodzenie, a także własnoręcznie wykonują i wysyłają kartki do rodziny i przyjaciół.

Czy wiecie, że w Finlandii luteranie, podobnie jak my, czekają na Boże Narodzenie przez kilka tygodni Adwentu, by rozpocząć świętowanie od wspólnej wigilii? To rzadkość w Europie. Celebracja najważniejszej Kolacji w roku wygląda nieco inaczej: rano na śniadanie jest riisipuuro czyli ryżowa owsianka, później msza, po kościele wszyscy składają sobie życzenia, potem idą do świątecznej sauny- to tradycja, sięgająca wielu, wielu lat, a dopiero po południu zasiadają razem do wspólnego stołu. Potrawy również różnią się od naszych. Nie ma opłatka, a główne danie to kinkuu czyli pieczona, aromatyczna szynka. Finowie lubią ryby, stąd wiele rybnych potraw, ale też ciekawa w smaku sałatka z buraków z kwaśną śmietaną czyli rosolli. Dla młodszych przysmakiem są podobne do naszych pierniczki – pipari oraz specjalne Bożonarodzeniowe ciasteczka joulutorttu w kształcie gwiazdek z kleksikiem dżemu na środku. Niezwykłe było to, że mogliśmy Pinję właśnie takimi samymi poczęstować, bo Ola ze swoją Mamą upiekły je na nasz kiermasz świąteczny. To była dla naszego Gościa wielka niespodzianka – odrobina Finlandii w Polsce.

Pinja opowiedziała nam też o swoim spotkaniu z elfami w lapońskiej wiosce na Kole Podbiegunowym i przyjaźni ze Świętym Mikołajem, który, jak wiadomo, mieszka w Rovaniemi. Obiecała nam przekazać mu pozdrowienia do naszej klasy, kiedy znowu tam będzie. Obejrzeliśmy ciekawa prezentacje o świątecznej tradycji i mogliśmy zobaczyć, jak wygląda prawdziwa zima z mnóstwem śniegu na co dzień i potężnym mrozem zazwyczaj koło minus 20 C! Na północy w Laponii panuje przez długi czas tzw. noc polarna czyli słońce nie świeci przez cała dobę. Dla odmiany, w letnie wakacji Finowie celebrują Święto Środka Lata, gdy z kolei słońce nie zachodzi w ogóle przez 24 godziny i o północy jest jasno, jak w dzień.

Finowie zajmują duże terytorium, ale ich samych jest niewielu- nieco ponad 5 milionów ludzi. Wszędzie można spotkać dziką przyrodę, dookoła miast są rozległe lasy i jest mnóstwo czystych jezior. To bardzo ekologiczny kraj!

Oczywiście my podzieliliśmy się z gościem opowieścią o naszych zwyczajach, a także zadawaliśmy wiele pytań, bo wiadomo, że „ co kraj to obyczaj” i warto poznawać siebie wzajemnie dla własnego ubogacania i rozwoju.

Zaprosiliśmy również Pinją do wspólnej zabawy, by wprowadzić świąteczny nastrój i razem zatańczyliśmy śpiewając piosenkę „Ding Dong”. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy z Gościem przepiękne prace plastyczne, obrazujące zimowy las. Jak to u nas – artystów bywa, pojawiły się w nim nietypowe, kolorowe choinki i mnóstwo śniegu. Jeśli chce zobaczyć, jak wygląda polsko-fińska współpraca- obejrzyjcie koniecznie zdjęcia!

Znajdzie się też coś dla ciekawych nowych wyzwań – poniżej minisłowniczek języka fińskiego! Może nauczymy się kilku słów? Do dzieła i onnea – powodzenia!

Wesołych Świąt – Hyvaa Joulu 🙂
Beata Żyto
wychowawczyni kl. III h

Minisłowniczek polsko- fiński:
• Finlandia – Suomi
• dzień dobry – hyvaa huomenta – rano, potem hyvaa paivaa
• cześć – moi
• do widzenia- moi moi lub nakemiin
• witaj- tervetuloa
• dziękuję – kiitos
• proszę – ole hyva
• przepraszam- anteeksi