Aktywnie i zdrowo: taekwondo – pasja Marty z klasy 6c

Uczennica klasy 6c Marta Szponikowska osiąga wiele sukcesów sportowych, które są owocem jej pracy w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
Marta trenuje taekwondo ponad trzy lata w klubie AZS OŚ Poznań. W treningach uczestniczy cztery razy w tygodniu po 1,5 godziny. Podczas ferii zimowych oraz wakacji bierze udział w obozach sportowych organizowanych przez klub. Dodatkowo odbywają się także, w niektóre weekendy, konsultacje treningowe, na które zjeżdżają się kluby z całej Wielkopolski.

Najważniejsze osiągnięcia Marty w sezonie 2016/2017.

• I INTERNATIONAL GIRLS&WOMEN CUP – 17.12.2016r. – Jarocin
    * srebrny medal w walkach
  • VI OTWARTE MISTRZOSTWA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH – zawody z cyklu Pucharu Polski – 12.03.2017r. – Ostrowiec Świętokrzyski
    * brązowy medal w walkach
  • INTERNATIONAL BYDGOSZCZ CUP – zawody z cyklu Pucharu Polski –  25-26.03.2017r. – Bydgoszcz
    * srebrny medal w walkach
  • INTERNATIONAL WHITE TIGERS CUP – zawodach z cyklu Pucharu Polski – 21-22.04.2017r. – Jarocin
  • WIELKOPOLSKA CUP – zawody z cyklu Pucharu Polski – 10.06.2017r. – Kórnik
  • MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW 2017 – 28.10.2017r. Borne Sulinowo
    * srebrny medal w kategorii dwubój sprawnościowy
    * srebrny medal w kategorii walki

Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych owocnych sukcesów.

Marto, jesteśmy z Ciebie dumni.

Poniżej przedstawię krótką charakterystykę dyscypliny sportowej Taekwondo.

Taekwondo to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zaadaptowane do użytku cywilnego. Od roku 2000 jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.
Tae oznacza stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą, Kwon oznacza pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią,
a Do oznacza drogę.
W taekwondo olimpijskim walki odbywają się w specjalnych ochraniaczach:

• ochraniacz tułowia – tzw. Hogo,
  • kask, odsłaniający jedynie twarz,
  • ochraniacz na zęby,
  • suspensor,
  • ochraniacze przedramion i goleni,
  • rękawice,
  • ochraniacze stóp

Zawodnik ubiera strój zwany dobokiem, a ochraniacze zakładane są pod dobok.
Obecnie zawody taekwondo rozgrywane są z wykorzystaniem elektronicznych systemów rejestracji punktów.

Nauczyciel wychowania fizycznego
Grażyna Szmyt